Český
  • Przechowalnia 0
  • Strona główna

    Jak dbać o biżuterię srebrną?

    Podstawową metodą dbania o biżuterię ze srebra jest jej właściwe przechowywanie.

    Podstawową zasadą, o jakiej należy pamiętać przy przechowywaniu srebrnej biżuterii jest to, aby poszczególne rodzaje nie miały ze sobą bezpośredniego kontaktu. Każdą sztukę biżuterii należy przechowywać osobno. Biżuteria nie będzie się dzięki temu rysowała.

    Srebrną biżuterię należy przechowywać z dala od dziennego światła, wilgoci i substancji chemicznych. Nie należy trzymać żadnej biżuterii ani w łazience, ani na parapecie w pokoju. Jeżeli nie zastosujesz się do tej zasady, Twoja srebrna biżuteria będzie się bardzo szybko utleniała. Pojawią się na jej powierzchni charakterystyczne żółte plamy.

    Po dłuższym czasie niewłaściwego przechowywania, zacznie czernieć. Jeśli nie masz szkatułki, bardzo dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest używanie woreczków strunowych. Nie tylko ochronią Twoją biżuterię przed zarysowaniami ale także zabezpieczą przed szybkim czernieniem (jest to proces naturalny powstały w wyniku reakcji srebra z tlenkami siarki zawartymi w powietrzu).

    Jak prawidłowo użytkować biżuterię srebrną?

    Kilka prostych kwestii pozwoli zachować piękny wygląd biżuterii na długi czas. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby srebrną biżuterię zdejmować  podczas wykonywania domowych obowiązków. Nie powinna mieć ona kontaktu z detergentami oraz szeregiem substancji, jakie używane są podczas sprzątania.

    Warto także zdjąć biżuterię, jeżeli idziemy na siłownię, kąpiemy się czy to w morzu czy to w wannie, a także podczas aplikowania na ciało kosmetyków. Niektóre preparaty są w stanie nawet zmienić kolor biżuterii.

    Użytkowanie srebrnej biżuterii

    Pamiętać należy o kontakcie ze środkami chemicznymi. Jeśli wasze perły, malachity czy bursztyny mają zawsze pięknie wyglądać, pamiętajcie że najbardziej szkodzi im kwas (ocet, kwas cytrynowy, sok z cytryny, niektóre kremy itp.). Na wygląd, połysk i czar naszej biżuterii wpływ mają także nasze codzienne przyzwyczajenia. Idąc biegać, lepiej ją zdjąć aby biżuteria nie miała kontaktu z ludzkim potem, który także potrafi dokuczyć naszej srebrnej biżuterii.

    Czyszczenie srebrnej biżuterii

    Obecnie produkowana biżuteria posiada próbę 925. Oznacza to, że udział czystego srebra w biżuterii wynosi 92,5% resztę uzupełnia miedź. Taka proporcja używana jest przy produkcji wszystkich wyrobów jubilerskich dostępnych na naszej stronie. Zastosowanie takiej mieszanki metali sprawia, iż srebro jest twardsze niż te w czystej 99,9% postaci. Ale także podlega naturalnemu utlenianiu. Ten proces sprawia, że noszona bądź przechowywana przez nas srebrna biżuteria ciemnieje. Aby ten efekt zniwelować biżuteria może być  oksydowana – przyciemniana lub jak mówią niektórzy postarzana. Innym sposobem na finalne wykończenie srebrnej biżuterii jest włókninowanie – czyli nadanie jest bardzo starego wyglądu już podczas produkcji.

    Kolejny sposób wykończenia srebrnej biżuterii to jej rodowanie – mające na celu zapobieżenie utlenianiu biżuterii.

    No i ostatni sposób na wykończenie srebrnej biżuterii to – jej pozłocenie, czyli nadanie jej złotego koloru podczas produkcji.

    Sposób wykończenia biżuterii determinuje nam sposoby jej czyszczenia. Zacznijmy zatem od biżuterii oksydowanej.

    Tu należy zastosować podział na:

    - Srebrną biżuterię bez kamieni – tu z pomocą przychodzi mieszanka niewielkiej ilości letniej wody i płynu do mycia naczyń (najlepiej takiego, który nie ma zapachu cytrynowego oraz nie ma w składzie kwasku cytrynowego). Biżuterię płukany w takim roztworze i delikatnie czyścimy szczoteczką do zębów. Następnie suszymy papierowym ręcznikiem i na końcu suszarką do włosów. Można też zakupić sobie specjalną szmatkę do czyszczenia srebra (koszt około 10zl) i przy użyciu tej szmatki przecierać biżuterię. Efekt jest tym lepszy im bardziej dostępne na polerowanie szmatką są miejsca na biżuterii. Uwaga szmatki nie moczymy i nie pierzemy, bo straci właściwości czyszczące.

    - Biżuteria z kamieniami (takimi jak na naszej stronie). Należy uważać aby przy czyszczeniu szczoteczką lub szmatką nie uszkodzić łapek które zakuwają kamienie.

    W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie warto eksperymentować z procesem czyszczenia srebrnej biżuterii – zwłaszcza tej pamiątkowej, bo zastosowanie mieszanek typu soda i ocet nieodwracalnie zniszczy naszą biżuterię.  Dlatego gdy jesteśmy bezradni, nie eksperymentujmy tylko skorzystajmy z pomocy złotnika.

     

    Jak przechowywać biżuterię pozłacaną?

    Często dostajemy zapytanie czy srebro pozłacane czernieje. Niestety odpowiedź brzmi tak, jednak ma to miejsce po uszkodzeniu powłoki zewnętrznej, którą pokryta została biżuteria. Z tego też powodu warto wiedzieć, jak dbać o pozłacaną biżuterię. Pomimo iż złoto jest metalem twardym elastycznym i odpornym na utlenianie zarówno w wodzie jak i powietrzu, to podczas pozłacania nakładana jest bardzo cienka warstwa złota, która bez odpowiedniej pielęgnacji może ulec szybkiemu zużyciu. Biżuteria pozłacana jest odporniejsza na utlenianie, ponieważ nie dopuszcza do kontaktu powietrza ze srebrem, a sama nie reaguje na głównego winowajcę utleniania, jakim jest dwutlenek siarki. Jednak pomimo dodatkowej warstwy ochronnej pokrywającej srebro, warto stosować się do ogólnych zaleceń właściwego użytkowania biżuterii, ponieważ powłoka ta jest bardzo cienka, i przy nieodpowiednim użytkowaniu, szybciej może ulec starciu lub uszkodzeniu.

    Biżuteria pozłacana również powinna być zdejmowana przed przystąpieniem do porządków, przed kąpielą w wannie, w basenach, termach czy w morzu, przed snem, przed aktywnościami sportowymi i przed nałożeniem kosmetyków. Dodatkowo należy szczególnie uważać na uszkodzenia mechaniczne, wywołane ocieraniem o inne elementy. Z tego też powodu odradza się noszenie biżuterii pozłacanej w formie kilku pierścionków na jednym palcu lub sąsiadujących palcach, czy kilku bransoletek na tym samym nadgarstku. W przypadku zarysowania warstwy złota, biżuteria ulegnie uszkodzeniu i straci swoje właściwości ochronne. Bardzo ważne jest również, aby pozłacaną biżuterię przechowywać w osobnych woreczkach lub szmatkach z miękkiego materiału, oraz dodatkowo w woreczkach strunowych.

    Domowe metody czyszczenia biżuterii

    Co zrobić, aby nasze dodatki wyglądały atrakcyjnie przez dłuższy czas? Odpowiedź jest prosta – regularnie czyścić. Biżuteria noszona na co dzień, jest narażona na zabrudzenia kurzem, tłuszczem, kosmetykami oraz innymi zanieczyszczeniami obecnymi w środowisku. Z czasem warstwa brudu robi się coraz grubsza i trudniejsza do usunięcia.

    W tym celu najlepiej sprawdzi się ściereczka do biżuterii, która jest miękka i nie pozostawia włókien w zagłębieniach bardziej misternych zdobień. Ściereczka jest bezpieczna i wygodna w użyciu, dlatego warto stosować ją regularnie. Podczas czyszczenia należy jednak omijać kamienie, aby uniknąć ich zarysowania. Jeśli biżuteria pokryta jest osadem, z którym ściereczka sobie nie poradzi, lub nie pozwala dotrzeć do jej zagłębień można wyczyścić srebro domowym sposobem.

    Czyszczenie srebra

    Przed rozpoczęciem czyszczenia srebra domowym sposobem zabrudzone przedmioty warto wyczyścić wodą z mydłem lub płynem do naczyń z pyłów i zatłuszczeń, ponieważ mogą one uniemożliwić reakcję roztworu z metalem.

    Najskuteczniejszą metodą na czyszczenie srebra w domu jest zastosowanie soli kuchennej w połączeniu z folią aluminiową. Metoda ta polega na wyścieleniu dna niemetalowej miseczki, najlepiej szklanej lub ceramicznej – folią aluminiową. Następnie rozpuszczamy sól w gorącej wodzie – zalecane proporcje to 1 łyżka stołowa soli na 1 szklankę wody. Umieszczamy biżuterię w miseczce tak, aby dotykała folii i zalewamy przygotowanym roztworem solnym. Biżuterię zostawiamy w kąpieli na kilka godzin, jednak warto od czasu do czasu do niej zaglądnąć, gdyż w przypadku delikatnego zabrudzenia, osad może zniknąć już po kilku minutach. Po wyjęciu biżuterii z roztworu należy ją przepłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć delikatną ściereczką, najlepiej z mikrofibry lub flaneli. Metody tej nie polecamy do biżuterii z kamieniami szlachetnymi i perłami.

    Jak wyczyścić srebrny łańcuszek? W tym celu tworzymy pastę będącą mieszaniną sody oczyszczonej i octu, a następnie za pomocą szczoteczki szorujemy splot łańcuszka po całej długości. Jeśli łańcuszek jest delikatny i obawiamy się jego uszkodzenia, zamiast pasty, w szklanej miseczce przygotowujemy roztwór, na który składa się soda oczyszczona (1 łyżeczka), ocet (1 łyżeczka) i gorąca woda (1 litr). W mieszaninie zanurzamy biżuterię na 15-30 minut. Po tym czasie płuczemy ją pod bieżącą wodą i przecieramy delikatną ściereczką. Nie polecamy jej do kamieni szlachetnych, pereł i kryształów.

    Domowa metoda na czyszczenie srebra, nie zawsze daje gwarancję uzyskania zadowalających efektów. Jeśli chcesz mieć pewność, że specyfik zadziała, zastosuj profesjonalny środek do czyszczenia srebra. Wystarczy zanurzyć w nim przedmioty na kilka sekund lub przetrzeć zwilżoną szmatką, aby odzyskać dawny blask biżuterii.

    Jak czyścić srebro pozłacane

    Biżuteria pozłacana, jest pokryta warstwą chroniącą przed czernieniem, jednak jest ona bardzo cienka i z czasem, w zależności od użytkowania, ulega ścieraniu, a także uszkodzeniom mechanicznym. Aby opóźnić ten proces i utrzymać jej estetyczny wygląd na długie lata, warto od czasu do czasu czyścić biżuterię domowymi sposobami. Najbezpieczniejszym z nich jest delikatne przecieranie miękką ściereczką zwilżoną wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Przy większych zabrudzeniach, szmatkę można namoczyć w roztworze z soli kuchennej, sody oczyszczonej oraz gorącej wody. W przypadku biżuterii pozłacanej należy jednak pamiętać, aby nie trzeć za mocno, gdyż może to skutkować uszkodzeniem wierzchniej warstwy złota, która zazwyczaj jest bardzo cienka.

    Czym wyczyścić srebro z cyrkoniami?

    Cyrkonie są znacznie odporniejsze od pereł i kamieni szlachetnych, dlatego w przypadku biżuterii z cyrkoniami, można zastosować czyszczenie biżuterii wodą z mydłem i płynem do mycia naczyń, a także roztworami z wykorzystaniem soli, sody oczyszczonej i pasty do zębów. Warto jednak unikać kąpieli, na rzecz przecierania delikatną ściereczką namoczoną w roztworze. Jeśli zabrudzeniu uległy pierścionki z wgłębieniami lub kolczyki z misternymi wzorami, odradzamy ich czyszczenie pastą do zębów. W takich przypadkach lepiej zastosować wyżej wymienione mieszanki.

    Dbamy o Twoją prywatność

    Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możemy wykorzystywać pliki cookies własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, również w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wykorzystanie wszystkich tych plików lub dostosować użycie plików do swoich preferencji.

    Dbamy o Twoją prywatność

    Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możemy wykorzystywać pliki cookies własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, również w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wykorzystanie wszystkich tych plików lub dostosować użycie plików do swoich preferencji.

    ZarzÄ…dzaj cookies

    Niezbędne pliki cookies
    Korzystanie przez nas z niezbędnych plików cookie jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Pliki te są instalowane w szczególności na potrzeby zapamiętywania sesji logowania lub wypełniania formularzy, a także w celach związanych ustawieniem opcji prywatności.
    Analityczne pliki cookies
    Analityczne pliki cookie umożliwiają sprawdzenie liczby wizyt i źródeł ruchu w naszym serwisie. Pomagają nam ustalić, które strony są bardziej, a które mniej popularne, i zrozumieć, jak użytkownicy poruszają się po stronie. Dzięki temu możemy badać statystki i poprawiać wydajność naszej witryny. Informacje zbierane przez te pliki cookie są agregowane, nie mają więc na celu ustalenia Twojej tożsamości. Jeśli nie zezwolisz na stosowanie tych plików cookie, nie będziemy wiedzieć, kiedy odwiedziłeś naszą stronę internetową.
    Funkcjonalne pliki cookies
    Funkcjonalne pliki cookie zapamiętują i dostosowują stronę do Twoich wyborów, np. preferencji językowych. Możesz ustawić przeglądarkę tak, aby blokowała lub ostrzegała o niezbędnych i funkcjonalnych plikach cookie, jednak spowoduje to, że niektóre części witryny mogą nie działać prawidłowo.
    Reklamowe pliki cookies
    Reklamowe pliki cookie pozwalają na dopasowanie wyświetlanych treści reklamowych do Twoich zainteresowań, nie tylko na naszej witrynie, ale też poza nią. Mogą być instalowane przez partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony internetowej. Na podstawie informacji z tych plików cookie i aktywności w innych serwisach jest budowany Twój profil zainteresowań. Reklamowe cookies nie przechowują bezpośrednio Twoich danych osobowych, ale identyfikują Twoją przeglądarkę internetową i sprzęt. Jeśli nie zezwolisz na stosowanie tych plików cookie, dalej będziemy mogli wyświetlać Ci reklamy, jednak nie będą one dopasowane do Twoich preferencji. Zobacz jak Google używa tych danych. Możesz zrezygnować ze wszystkich spersonalizowanych reklam w ustawieniach reklam, lub z wybranych firm na stronie www.aboutads.info.
    Powered by eBiznes.pl